fluorocarbon wędkarski

Kompletując niezbędne wyposażenie do wędkowania pewnie nieraz natrafiłeś na flourocarbon. To specjalistyczna żyłka, wykonana z cząsteczek włókna węglowego. Cechuje się bardzo dużą wytrzymałością i pozwala łowić przy gruncie duże ryby. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się fluorocarbon wędkarski i czy warto się na niego zdecydować?

Cechy fluorocarbonu wędkarskiego?

Fluorocarbon jest stosunkowo gruby i cechuje się dużą trwałością. Nie pęcznieje ani nie pobiera wody. Dzięki temu może służyć o wiele dłużej niż tradycyjna żyłka. Całkowicie pozbawiona jest pamięci, przez co jest odporna na rozciąganie i kurczenie. Nie zmienia także swojej długości, nawet gdy poddawana jest dużym obciążeniom oraz nie ulega ścieraniu i przetarciu. Fluorocarbon nie odbija światła słonecznego, przez co jest niewidoczny dla ryb i niekiedy także dla wędkarza. Żyłka z cząsteczek włókna węglowego jest tak wytrzymała, że w momencie zaczepu trudno będzie ją zerwać.  Konieczne będzie wtedy odcięcie jej za pomocą nożyka lub nożyczek, co niestety wiąże się ze znaczącym ubytkiem. Przez swoją grubość może również nienaturalnie pracować pod wodą.

Kiedy warto stosować fluorocarbon?

Żyłka wykonana z carbonu chętnie wybierana jest do połowu dużych ryb przy gruncie. Doskonale sprawdzi się przy łowieniu karpia, suma, szczupaka, sandacza czy amura. Florocarbon może być również stosowany w wędkarstwie metodą spinningową. Należy jednak pamiętać, by żyłka była odpowiednio wyważona. W tym celu warto zastosować ośrodek lub model pływający. Można do niej stosować przypon. Warto jednak wybrać stalowy element o ciemnej barwie. Flourocarbon nie sprawdzi się natomiast przy wędkowaniu na bat oraz na spławik. Nastawiając się na połów leszczy czy płoci, lepiej sprawdzi się tradycyjna żyłka. Fluorocarbon dostępny jest w wielu długościach oraz grubościach https://pleciona.pl/pl/c/Fluorocarbon/3290. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na przeciążenia, więc idealnie sprawdzi się podczas wędkowania metodą spinningową, lub wtedy, gdy nastawiasz się na duże ryby żyjące przy gruncie. Postaw na wysokiej jakości, trwałe akcesoria i ciesz się udanym połowem.